Blog, píšu si Cestování

Moje milované Rýchory

Když jsem poprvé navštívila Rýchory a vyšlápla jsem si to s kamarádkou na Rýchorskou boudu, naprosto mě tohle místo učarovalo…

Co čert nechtěl, kousek pod Rýchory jsem se přistěhovala za přítelem a na Rýchorku chodíme moc rádi a snažíme si to zpestřit o trasy a výhledy, které jsme ještě neviděli.

Tentokrát jsme nechali auto na náměstí v Žacléři a kousek po žluté a poté po zelené jsme stoupali výše k rozcestí Rýchorského kríže, který se nachází na spodní hranici lesa v sedle mezi horou Mravenečník a hřebenem Rýchor. V okolí se nachází několik chalup včetně celkem známé, kdysi ještě otevřené a vyhlášené chaty Hubertuska, kde se otvírá pohled na polskou stranu do údolí s nádrží Bukowka. Když je hezké počasí jsou vidět i zaoblené kužely Vraních hor .Naším cílem je Rýchorská bouda, kde je i bufet pro výletníky s občerstvením a vyhlášeným ovocným čajem Rýchoráčkem nebo obřími borůvkovými knedlíky alias Rýchorský blbeček, mňam … Pivo Krakonoš v 1. zóně KRNAPu je snad jasná věc 🙂

Znáte Rýchorskou boudu ?

Za jeden milion korun ji v roce 1926 vybudoval stavitel Wagenknecht z Trutnova jako moderní pohostinské zařízení. Už v roce 1892 hned vedle stála Maxova bouda, dnes je na jejím místě vyhlídková terasa na východní Krkonoše. V roce 1946 Rýchorská bouda přešla pod národní správu Klubu českých turistů v Praze, o čtyři roky později ji převzalo pražské sokolské družstvo Vzlet. Od roku 1976 patří Správě KRNAP, která zde vybudovala první školicí středisko ochrany přírody pobytového typu u nás. Mezi lety 1980 až 1985 ochranáři investovali osm milionů korun do rozsáhlé rekonstrukce. Výchovně vzdělávací středisko státní ochrany přírody zahájilo činnost v roce 1986. Od roku 2013 mají boudu v pronájmu manželé Duškovi. Rýchorská bouda leží přímo krkonošské lyžařské a cyklistické magistrále a pyšní se rýchorskou květenou a nejvýše položenou studánkou.

Více se o provozu Rýchorské boudy můžete dozvědět na jejich stránkách http://www.rychorskabouda.cz/

Kousek od Rýchorské boudy jsou patrné základy první stavby na tomto místě, Maxovy boudy. Z místa byla vybudována vyhlídková terasa s výhledem na Krkonoše.

Zpátky jsme to vzali po červené cestou přes Dvorský les neboli Rýchorský prales s krásnými zachovalými bučinami, místy pokroucené kmeny buků a bříz jsou až trochu strašidelné. Jde o nejcennější oblast Krkonoš ve které se daří starobylému bezzásahovému lesu, kde je možnost pozorovat jeho přirozenou obnovu.Přímo přes vrchol Dvorského lesa prochází linie objektů lehkého opevnění, které byly vybudované před druhou světovou válkou proti Německu. Nachází se zde také pěchotní srub T-S 82, který je nejzápadnějším dokončeným objektem těžkého opevnění v rámci bývalého Československa. Tato trasa se také nazývá Cesta bratří Čapků a směřuje až k pevnosti Stachelberg, my jsme však odbočili vlevo kolem sjezdovky Prkenný důl lesem zpátky k bývalému zámku v Žacléři a dolu z kopečka k autu na náměstí.

Méně známé, pro někoho přímo neznáme Rýchory jsou pro mě jedno z nejkrásnějších míst Krkonoš. Jsou jedinečné v každém ročním období !

Mohlo by se vám také líbit...